Nasze sekcje

Ognisko muzyczne

Ognisko Muzyczne w Zawadzkiem istnieje od momentu uruchomienia Zakładowego Domu Kultury przy hucie im. Karola Świerczewskiego. Pierwotnie pracowało w strukturach Opolskiego Towarzystwa Muzycznego, a obecnie w strukturach BiK, prowadzone przez Stowarzyszenie Rozwoju i Upowszechniania Kultury METANOYA w Zawadzkiem.

Zajęcia nauki gry na instrumentach odbywają się w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem. Proponujemy chętnym naukę gry na flecie prostym, flecie poprzecznym, fortepianie, gitarze klasycznej, trąbce, puzonie, klarnecie oraz saksofonie. Nasi nauczyciele to muzycy z dyplomem Akademii Muzycznych. Uczniowie mogą przedstawiać efekty swojej pracy podczas koncertów okazjonalnych, popisów klasowych oraz w swoim gronie. Pracujemy solo i w zespołach kameralnych, a założeniem edukacji jest dążenie do stworzenia młodzieżowej orkiestry dętej. Dzięki pozyskanym środkom stowarzyszenie METANOYA zakupiło instrumenty, które można wypożyczać na pierwszy etap edukacji, przed podjęciem decyzji o zakupie własnego.

Mażoretki „Primavera”

Mażoretki „Primavera” to obecnie grupa dziewcząt w wieku 7-13 lat. Na tę chwilę w swoim składzie liczy 10 tancerek, które dzielnie, z wielką pasją, zaangażowaniem i chęcią do ćwiczeń, reprezentują gminę Zawadzkie na różnych uroczystościach gminnych, festynach oraz Mistrzostwach Polski Mażoretek. Dziewczęta trenują raz w tygodniu, w czwartki w godz. 15.30 – 17.30 na sali gimnastycznej w Liceum w Zawadzkiem. Podczas zajęć Mażoretki uczą się przede wszystkim pracy z pałeczką mażoretkową oraz z pom-ponami. Jednakże zaczęły już poszerzać swoje umiejętności o pracę z dwiema pałeczkami na raz bądź flagą.
Wszystkie poznane elementy i ruchy łączą w piękne choreografie sceniczne, grupowe, bądź mniejsze formy, które później dumnie, w pięknych strojach, prezentują przed publicznością.
Podczas Mistrzostw Polski Mażoretek, które odbyły się w Kędzierzynie-Koźlu w dniach 17-19.05.2019 grupa uplasowała się w ścisłej dziesiątce. Natomiast solistka grupy, Kinga Marek zdobyła tytuł II – vice Mistrza Polski w kategorii solo 2x baton kadetki.
Zajęcia odbywają się pod okiem wykwalifikowanej instruktorki Pani Sandry Mientus, która jest nie tylko trenerem ale również choreografem mażoretek oraz sędzią w tej dziedzinie sportu i tańca. Prowadzi zajęcia nie tylko w Zawadzkiem, ale również w Gogolinie i Łowkowicach, prowadzi szkolenia dla tancerek i instruktorów Mażoretek organizowanych przez Stowarzyszenie Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich oraz sędziuje różnorodne konkursy, festiwale, estrady i Mistrzostwa Polski Mażoretek.
Wszystkie chętne dziewczynki w wieku od 7 lat, które lubią tańczyć i chcą aktywnie spędzać swój wolny czas, zapraszamy na zajęcia Mażoretek.

Studio wokalne „Do-mi-sol”

Studio wokalne „Do Mi Sol” zajmuje się kształceniem dzieci w wieku od 6 do 14 roku życia w dziedzinie śpiewu oraz ruchu scenicznego. Na zajęciach prowadzonych przez Panią Małgorzatę Rabicką uczestnicy mają możliwość nauki poprawnej wymowy, emisji głosu, doboru repertuaru oraz interpretacji utworu muzycznego. Wokalistki studia regularnie występują podczas różnorodnych wydarzeń kulturalnych w naszej gminie oraz poza jej granicami prezentując swoje możliwości. Ponadto młodzi artyści biorą udział w profesjonalnych konkursach wokalnych regularnie odnosząc w nich sukcesy.

Sekcja plastyczna

Sekcja plastyczna jest jedną z podstawowych i najdłużej działających sekcji artystycznych w strukturach BiK. Instruktorem sekcji jest doświadczona plastyczka Pani Bożena Wanat. Na zajęciach uczestnicy uczą się różnorodnych technik plastycznych, wyrażania własnej kreatywności oraz wrażliwości artystycznej. W ramach zajęć organizowane są również wystawy prac uczestników. Zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym odbywają się w każdą środę oraz piątek o godzinie 17:00 w Kinoteatrze w Zawadzkiem.